O mně

Rodina, zdraví a hudba jsou tři hlavní pilíře v mém životě, kterých se držím a nechci je pustit z mého života, protože mi dělají radost, dávají silu a pomáhají mi být úspěšným.

Miluji improvizaci, jelikož mě učiní volným, umožní mi vkládat do skladby své a tím interpretovat dílo pokaždé jinak…

Mám rád výzvy, určuji si vysoké cíle…sklamání mě neudupe, spíš posune dál.

 

 

BIO

Sólový hráč na akordeon Vojtěch Szabó patří k akordeonové interpretační špičce. Ve své domovině (na Slovensku) je brán za nejlepšího jazzového akordeonistu vůbec. Nejen akordeon je doménou skvělého instrumentalisty Vojtěcha Szabó. Objevuje se totiž na jevištích spolu se symfonickým orchestrem či jazzovou kapelou nejen s akordeonem na prsou, ale též na klavírní stoličce za koncertním křídlem či pianem. Inklinaci k jazzové, francouzské a argentinské hudbě nezapře Vojtěch Szabó ani při hraní klasických akordeonových děl, v nichž objevuje synkopy doposud nenalezené. Na akordeon hraje od svých pěti let. Vyrůstal v muzikantské rodině, v níž byl nejvíce ovlivněn svým otcem, který hrál na bicí a jezdil po světě s jazzovou kapelou. Právě díky otcovskému vlivu se Vojtěch Szabó vyhnul hraní v cimbálovce, kde většina akordeonistů na folklórně rozbujelém Slovensku „zaparkuje“ a šel si tvrdošíjně za svým jazzem, francouzskými šansony a latinskoamerickým hudebním stylem. Právě díky své tvrdošíjnosti a svému umu se stává ojedinělou hudebně-interpretační osobností, kterých je mezi akordeonisty celosvětově poskrovnu.

 

Po absolvování hudebního studia hrál s muzikanty top jazzové špičky na Slovensku jako např. Peter Lipa, Jozef Brisuda, Andrej Šebo, Ján Babič. Dále účinkoval se členy souboru Slováckého divadla v Uherském Hradišti, Filharmonií Bohuslava Martinů Zlín, Zdenkou Trvalcovou, Ondřejem Soukupem, Felixem Slováčkem, Takács Nikolasem (Hu), Pavlínou Senić, Pavlem Šporclem, Michaelem Kocábem a dalšími. Natočil CD jako speciální host Pavla Šporcla a Gipsy Way Ensemble s kterými učinkoval na GIPSY FIRE GENERALI TOUR 2014 po celé ČR. V současné době je v konečném stádiu sólové CD, které natočil v hudební režii Michaela Kocába. V roce 2016 natáčel film The Adventurers (hlavní role Jean Reno), kde ztvárnil roli akordeonisty. Mezi výrazné vzory Vojtěcha Szabó patří například Richard Galliano, Art van Damme, Frank Marocco, Keith Jarrett, Oscar Peterson. Vojtěch Szabó si před prvně jmenovaným celosvětově uznávaným Richardem Gallianem zahrál při příležitosti jeho brněnského koncertu na sklonku roku 2016.